INTEGRAL BUREAU

Dr. Burcu Bölükbaşı

1994 yılında Tikveşli’ de iş hayatına başlamış ve devamında Danone, Bel Grup, Mondelez, Yörsan ve pladis şirketlerinde Tedarik Zincirinin «tarladan çatala» tüm basamaklarında farklı pozisyonlarda ve projelerde görev almıştır. Emsland Nişasta (Omnia), Bahçıvan, Aromsa ve Ceremony gibi firmalarda üretim teknolojileri, ürün ve üretim tasarımında girdilerin rolleri, yönetim sistemleri gibi konularda danışmanlık yapmış ve eğitimler vermiştir.

Çalıştığı kurumlar ve iş ortaklarında Kalite Yönetim Sistemi, Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, Laboratuvar Yönetimi Sistemleri, Tedarikçi Güvenliği Sistemleri, AIB, BRC, IFS, Helal, Kosher, Sosyal Güvenlik sistemleri, Yasal İşler Takip ve ön gereksinim programlarının kurulması ve yönetilmesi ve bu sistemlerle OHSAS 18001, ISO 14001 sistemlerini de kapsayan entegrasyon faaliyetlerini yürütmüş, 6 sigma faaliyetlerinde yer almıştır.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümü mezunu olan Burcu Bölükbaşı, 1997 yılında Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Bölümünde Yüksek Lisansını ve 2007 yılında aynı bölümde Doktora programını tamamlamıştır.

2012- 2013 eğitim öğretim döneminde Sabahattin Zaim Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’ nün kurucu kadrosunda, 2017- 2019 eğitim dönemlerinde İstanbul Rumeli Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğretim görevlisi kadrosunda yer almıştır.

Mayıs 2020’ de BRCGS  Global Food Safety Standardı V8 için eğitim ortağı (ATP) onaylanmıştır.